piątek, 23 listopada 2018

Rękawiczki - ogólny przepis

Do tematu rękawiczek podchodziłam jak pies do jeża. Zupełnie niepotrzebnie, bo okazały się nie takie trudne. Owszem, sporo jest zabawy z pięcioma drutami niewiele grubszymi od wykałaczek, a dodatkowo miałam jeszcze druty na metrowej żyłce....
Ale jednak da się to ogarnąć i warto troszkę się natrudzić, żeby mieć własne idealne rękawiczki.

Nie chciałam wyważać otwartych drzwi, pamiętam, że miałam gdzieś ksero czytelnego opisu na rękawiczki pięciopalczaste, jednak nie udało mi się go znaleźć.
A ponieważ kilka osób mnie o to pytało, to opiszę pokrótce, jak zrobić rękawiczki.

Moje pierwsze rękawiczki były nietypowe, bo zaczynały się od grubszej włóczki, a potem dopiero dorabiana była część ze skarpetkowej, jednak zasada jest prosta i przy rękawiczkach dla Syna wszystko było jasne. Nie sugerujcie się więc zdjęciami - pokazaną ciemną część rękawiczek należy traktować umownie.Zaczynamy od nabrania odpowiedniej ilości oczek. Przy grubości włóczki 400m w 100g używałam drutów na żyłce 2,5 mm. Robię dość scisło, to może mieć znaczenie, bo komuś, kto robi luźniej, może z tego wzoru wyjść większa rękawiczka. Używałam metody magicloop.

Na swoją rękawiczkę nabrałam tylko 48 oczek. Mam wąską dłoń, Wy możecie potrzebować większej ilości oczek. Na rękawiczki dla syna nabralam 60 oczek. Będę tu opisywać swoją rękawiczkę.

Nabieramy więc 48 oczek i łączymy robótkę w okrążenie pamiętając, by nam się nic nie skręciło. Oznaczamy markerem początek okrążenia i przerabiamy ściągaczem (u mnie 2x2, ale można oczywiście 1x1) pożądaną długość aż do nadgarstka, gdzie dłoń zaczyna się rozszerzać. Ja lubię, gdy ta część jest dłuższa:)

Następnie zaczynamy dodawać oczka na kciuk. Oczka dodajemy dowolnym sposobem, ja dodaję robiąc oczko z nitki poprzecznej za markerem - przed pierwszym oczkiem i po 2 oczkach za markerem. Oczka dodajemy w co drugim rzędzie.  Opisowo wygląda to tak:
1 rząd: 1 oczko dodać, dwa oczka prawe, jedno oczko dodać, przerabiać do końca okrążenia.
2 rząd: przerobić wszystkie oczka.
3 rząd: 1 oczko dodać, 4 oczka prawe, jedno oczko dodać, przerabiać do końca okrążenia.
4 rząd: przerobić wszystkie oczka.
5 rząd: 1 oczko dodać, 6 oczek prawych, jedno oczko dodać, przerabiać do końca okrążenia.


W ten sposób należy przerabiać okrążenia, aż osiągniemy w dodanych oczkach prawie szerokość kciuka. Prawie, bo zostaną potem dodane jeszcze 2 oczka, ktore teraz trzeba uwzględnić. U mnie jest to 18 oczek na kciuk, czyli ostatnim rzędem dodawania będzie:
1 oczko dodać, przerobić 16 oczek, 1 oczko dodać.
Oczywiscie, jeśli ktoś ma szerszy kciuk, może przerobić jeszcze dalej i dodać więcej oczek.

Dalej przerabiamy jeszcze kilka rzędów w okrążeniach już bez dodawnaia oczek - do momentu, gdy osiągniemy z wysokością robótki miejsce, gdzie trzeba zacząć robić kciuk na okrągło. Trzeba rękawiczkę przymierzyć, ja mierzyłam co chwila, by dobrze wszystko pasowało.
Jeśli doszłyście do tego momentu, to nasze 18 oczek przekładamy na druty skarpetkowe o tej samej grubości. Dla ułatwienia można oczka pozostawione na drucie z żyłką przełożyć na nitkę pomocniczą, będzie łatwiej, uwierzcie, ja tegooczywiście nie zrobiłam i metrowy drut majtał mi się pomiędzy skarpetkowymi.

Do naszych 18 oczek na drutach skarpetkowych dodajemy za pomocą pętelki jeszcze dwa oczka, po czym oczka zamykamy w okrążenie i przerabiamy od tej pory w okrążeniach.
Ile rzędów? Trudno powiedzieć, wszystko zależy od długości palców. Trzeba mierzyć:) Gdy osiągniemy pożądaną wysokość kciuka, należy zamknąć oczka, przerabiając każde 2 oczka razem,aż zostanie nam na drucie 5 oczek. Wtedy ucinamy nitkę, przeciągamy ją przez te 5 oczek i zaciągamy. Kciuk gotowy. :)

Zostały nam na drucie oczka na dłoń. Teraz bierzemy włóczkę i za pomocą szydełka należy nabrać na drut dodatkowe 2 oczka, ktore były nabrane na kciuk i przerobić kilka rzędów w okrążeniach. Z doświadczenia wiem, że pomiędzy tymi dwoma oczkami a oczkami, ktore już były, tworzą się dziurki, więc po pierwszym okrążeniu w tym miejscu dodaję po oczku z poprzecznej nitki, żeby tych dziurek nie było. Na drucie mamy 46 oczek plus dwa dodane z kciuka i dwa na zniwelowanie dziurek, razem 50 oczek.

Na zdjęciu widać, że tego nie zrobiłam. No cóż, dopiero się uczyłam :)

Przerabiamy kilka okrążeń aż dojdziemy do miejsca, w którzym trzeba zacząć robić mały palec w okrążeniach, bo doszliśmy już do jego podstawy. Wtedy też rozliczymy ilość oczek potrzebnych na zrobienia każdego palca. Każdy bowiem ma inną grubość:)

Mierzymy rękawiczkę, zakładamy kciuk i widzimy wtedy, w których miejscach trzeba rozdzielić oczka na poszczególne palce. Nie można równo podzielić oczek, bo:
1. palce są różniej grubości,
2. palce nie są płaskie, tylko okrągłe, więc konieczne będzie dodawanie oczek pomiędzy palcem serdecznym i środkowym oraz środkowym i wskazującym.U mnie podział oczek wygląda tak:
Palec mały: 13+4 dodane oczka.
Palec serdeczny: 4 dodane oczka przy palcu małym, 5 oczek z przodu palca, 4 oczka dodane przy palcu środkowym, 5 z tyłu palca i 2 oczka dodane pomiędzy oczkami dodanymi a normlnymi - pomiędzy palcem małym a serdecznym (żeby nie robiły się dziurki, tak jak to było robione przy kciuku). Razem 20 oczek.
Palec środkowy: 4 dodane oczka przy palcu serdecznym, 6 oczek z przodu, 4 dodane oczka przy palcu wskazującym, 6 oczek z tyłu, 2 dodane oczka na zniwelowanie dziurek pomiędzy palcem środkowym  a serdecznym, razem 22 oczka
Palec wskazujący: 4 oczka dodane przy palcu środkowym, 15 oczek dookoła, 2 oczka na zniwelowanie dziurek.
Suma czerwonych oczek daje 50 :)

Ja zaznaczyłam sobie agrafkami miejsce, gdzie oddzielać mam kolejne palce.
I dalej postępujemy analogicznie jak przy kciuku. Przerabiamy oczka aż dojdziemy do oczek na mały palec, przekładamy 13 oczek na druty skarpetkowe, za pomocą pętelki dodajemy 4 oczka, zamykamy w okrążenie i przerabiamy pożądaną długość. Tak, trzeba mierzyć rękawiczkę, żeby wiedzieć, jak długi ma być palec rękawiczki.
Gdy skończymy palec, zakańczamy jego czubek jak przy kciuku.

Następnie wracamy do drutów na żyłce (lub na nitce, jak kto woli, jeśli na nitce, to teraz trzeba je przełożyć na druty z żyłką (krótką), lub skarpetkowe, ale dwie pary drutów skarpetkowych to dla mnie udręka).
Nabieramy 4 oczka z oczek dodanych pomiędzy palcem małym a serdecznym (te, ktore były nabierane z pętelki). Po przerobieniu jednego okrążenia może okazać się, że pomiędzy oczkami z przodu i z tyłu palca a tymi dobranymi  pętelki, może wytworzyć się dziurka - jak przy kciuku. Ja mam tak zawsze, niezależnie od tego, jak bardzo zaciskam nitkę. Wtedy z poprzecznej nitki robię dodatkowe oczko z każdej strony, żeby tych dziurek nie było (widać to miejsce powyżej na zdjęciu).

Przerabiamy kilka okrążeń (u mnie 5), by z wysokością rękawiczki dojść do miejsca, gdzie można zacząć robić palec serdeczny. Wtedy odkładamy oczka na palec serdeczny na druty skarpetkowe, dodajemy 4 oczka za pomocą  pętelki, zamykamy je w okrążenie i przerabiamy analogicznie do poprzedniego palca. Jeśli palec zwęża się nam ku górze, to możemy dopasować rękawiczkę i odjąć sobie po jednym czy dwa oczka, przerabiając dwa razem na prawo tam, gdzie wypadają boki palca. Kończymy robić palec serdeczny tak jak poprzednie.

Dalej to już na pewno same wiecie jak.  :) Tak jak przy poprzednim palcu, nabieramy na drut z żyłką (lub drugą parę skarpetkowych) dodane 4 oczka i znów dwoma dodatkowymi oczkami niwelujemy dziurki. Może się okazać, że trzeba tu zrobić tylko jedno okrążenie, bo podstawa palca środkowego po obu stronach jest na tej samej wysokości. Jesli nie jest - trzeba zrobić dodatkowe okrążenia i mierząc rekawiczkę, dopasować wysokość.

Dalej już z górki, robimy palec dokladnie tak, jak poprzedni. I na koniec zostaną nam oczka na palec wskazujący, ktory robimy tak jak poprzednie palce.
Zostaje już tylko przeciągnięcie wszystkich końcówek nitek do wewnątrz i pochowanie ich. Troszkę ich jest.Robienie drugiej rękawiczki przebiega tak samo jak pierwszej. Kciuk robimy w tym samym miejcu, potem mierzymy rękawiczkę na drugą rękę (u mnie lewą) i w innych miejscach ozaczamy rozdzielenie palców - by nie zrobić drugiej prawej rękawiczki. :)

Jeśli ktoś chce zrobić dziurkę na palec, żeby móc obsługiwać smartfona, to trzeba ją zrobić w miejscu pierszego stawu palca, licząc od góry. Trzeba zamknąć kilka oczek (u mnie 6) a w następnym okrążeniu dodać je za pomoca pętelki na drucie, lub innym ulubionym sposobem.

Mam nadzieję, że opis jest czytelny. Na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, ale uwierzcie mi - w trakcie robótki wszystko staje się jasne i intuicyjne. Założę sie, że wielu z Was te rękawiczki wyjdą o wiele lepsze niż moje:)
To co, do dzieła!

10 komentarzy:

 1. Dziękuję za opis. Na pewno stworzenie go wymagało sporo zaangażowania i czasu. Super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę przy nim siedzialam, mam nadzieję, że komuś się przyda :)

   Usuń
 2. Nareszcie mam jasno i klarownie opisane ,jak dla mnie,chyba musiałaś o mnie myśleć intensywnie przy tych rękawicach :) Dzięki maleńka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No myślałam, myślałam :) Zrobisz? Bardzo jestem ciekawa jak wyjdą . Buziaki :***

   Usuń
 3. Rękawiczki to dla mnie jeszcze za trudne zadanie :) ale bardziej się zastanawiam, czy każda włóczka akrylowa będzie tutaj odpowiednia? czy lepiej wybrać coś z domieszkami na przykład wełny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli rękawiczki mają spełniać swoją podstawową funkcję, czyli ogrzewać, to powinny być wykonane z wełny, polecam merynosa lub alpake Jeśli akryl to naprawdę niewielki dodatek. Trzeba pamiętać, że akryl i poliester to pochodne ropy naftowej, plastik, którego mikro cząsteczki przenikają przez skórę i zatruwaja nasz organizm

   Usuń
 4. Design Your Project from Best 3D Rendering Company
  Quick gunz Pvt Ltd Best 3D Rendering company which Design any kind of renders with maintaining high Quality As they look like realistic model.we design every kind of Render you just give us Reference after we will give best 3d Rendering Design Model to You.
  For Discuss project with us send your reference at Info@quickgunz.com or whatsapp us us : +91 7011 857 112 / +91 9971540032
  3D Rendering Company
  3D Rendering Company in delhi

  OdpowiedzUsuń
 5. Hello, This is a Nitu roy very interesting blog. this content is written very
  well This is an amazing post, keep blogging.
  Guwahati escort Service
  Guwahati escorts

  OdpowiedzUsuń
 6. Now you can avail of the benefit of secure Guwahati escort service. You can make your personal
  choice from the hundreds of the girls coming from the various professions and enjoy your quality time.
  Call Girl in Guwahati
  Guwahati call girl

  OdpowiedzUsuń
 7. Very nicely written blog...Relly loved reading it...Please check my blogs for
  Bhubaneswar call girl
  Bhubaneswar escort service

  OdpowiedzUsuń