piątek, 17 grudnia 2010

Przepis na czapkę POPPY

Zaskoczyła i trochę przytłoczyła mnie ilość próśb o przepis na czapkę "Poppy".

W necie krąży tłumaczenie, ale nie jest jak widać jasne, więc spróbuję jasno opisać, jak robiłam moją wersję czapki.


Czapka "Poppy" autorstwa Justine Turner


Czapka jest na spory rozmiar głowy - w większości przypadków jest dość luźna, więc końcowy ściągacz trzeba robić na sporo mniejszych drutach, lub na początku nabrać mniejsza ilość oczek, np 50.

Czapki nie robi się w okrążeniach. Pierwsze oczko zawsze przekładam na drut prawy bez przerabiania.

1. Na druty 4mm nabrałam 55 oczek nitką pomocniczą (która potem idzie do wyprucia).

2. Przerobiłam jeden rząd oczek prawych nitką właściwą - tą fioletową:)

3. Przerobiłam 50 oczek na prawo oplotłam oczko nitką i odwróciłam robótkę (na drucie zostało nieprzerobione 5 oczek).

Oplot polega na tym, że przy przerobieniu na prawo 50 oczek przekładam nitkę do przodu, przekładam oczko z lewego drutu na prawy, za nim nitkę przekładam do tyłu i z powrotem przekładam oczko na lewy drut.

4. Przerabiam 45 oczek na lewo, oplatam kolejne oczko nitką (tym razem nitkę przekładamy do tyłu), odwracam robótkę (na drucie zostaje nieprzerobione 5 oczek).

5. Przerabiam 40 oczek na prawo, oplatam oczko, odwracam robótkę (na drucie zostaje nieprzerobine 10 oczek).

6. Przerabiam 35 oczek na lewo, oplatam oczko, odwracam robótkę (na drucie zostaje nieprzerobionych 10 oczek).

7. Przerabiam 30 oczek na prawo, oplatam oczko, odwracam robótkę (na drucie zostaje nierzerobionych 15 oczek).

8. Przerabiam 25 oczek na lewo, oplatam oczko, odwracam robótkę (na drucie zostaje nieprzerobionych 15 oczek).

Teraz zaczynamy stopniowo przywracać oczka.

9. Przerabiamy 31 oczek na prawo, potem nitkę (owijkę) podnosimy na drut i przerabiamy razem z kolejnym oczkiem na prawo (jakby z 2 oczek jedno). W ten sposób likwidujemy powstała ze skróconego rzędu dziurkę i dzianina ładnie wygląda. Przerabiamy jeszcze 2 oczka, by na drucie prawym zostało nieprzerobionych 10 oczek, owijamy kolejne oczko (to już druga owijka na tym oczku) i odwracamy robótkę.

10. Przerabiamy 36 oczek na lewo, kolejne oczko przerabiamy razem z owijką na lewo, przerabiamy kolejne 3 oczka na lewo, owijamy oczko i odwracamy robótkę (zostaje nieprzerobionych 10 oczek).

11 Przerabiamy 41 oczek na prawo, kolejne oczko z jedną (tą drugą) owijką razem na prawo i 3 oczka na prawo, owijamy oczko i odwracamy robótkę (na drucie zostaje nieprzerobionych 5 oczek).

12. Przerabiamy 46 oczek na lewo, kolejne oczko przerabiamy razem z wierzchnią owijką na lewo, przerabiamy kolejne 3 oczka na lewo, owijamy oczko i odwracamy robótkę (zostaje nieprzerobionych 5 oczek).

13. Przerabiamy 51 oczek na prawo, kolejne oczko z wierzchnią owijką razem na prawo i 3 oczka na prawo, owijamy oczko i odwracamy robótkę (przerobione wszystkie oczka z drutu).

14. Przerabiamy wszystkie oczka NA PRAWO (to czwarte oczko od końca jak zwykle razem z owijką na lewo).

Mamy zrobiony jeden segment czapki z kończącym go garbikiem.

Powtarzamy punkty od 3 do 14 jeszcze 5 razy, by mieć w sumie 6 segmentów wzoru.

Następnie nabieramy 6 oczek z brzegu czapki (krawędź oczek w rzędach skróconych ten "ślimaczek") i od razu je przerabiamy, potem wypruwając nitkę pomocniczą nabieramy 55 powstałych w ten sposób oczek i je przerabiamy, i z kolejnego ślimaczka nabieramy kolejne 6 oczek i je przerabiamy. Na drucie mamy rząd przerobionych 122 oczek i oplatając nitkę na drucie tworzymy jeszcze 8 oczek. Zmieniamy druty na mniejsze - u mnie 3mm. Należy robić dość ścisło, bo ten otok wychodzi luźny!

Odwracamy robótkę i przerabiamy ściągaczem 1x1 całość robótki do wysokości, jak nam pasuje. Fajne jest to, że na okrągłym drucie czapkę można mierzyć:) I robić tak głęboką, jaka nam odpowiada:)

Na koniec elastycznie zamykamy oczka i przyszywamy klapkę czapki. W tym miejscu należy przyszyć guzik lub kwiatek.

Kwiatek

Kwiatek do mojej czapki robiłam na drutach pończoszniczych w okrążeniach. Na początku nabiera się na nie 9 oczek, łączy robótkę i przerabia jedno okrążenie na prawo.

W kolejnym okrążeniu z każdego oczka wyrabiamy 3 oczka. Ja robiłam prawe, narzut i ponownie wkłuwając drut w to samo oczko - prawe, dopiero wtedy spuszczałam przerobine oczko. W ten sposób mamy na drutach 27 oczek. Przerabiamy zwyczajnie jedno okrążenie na prawo a w kolejnym znów z każdego oczka robimy 3 oczka - na drutach jest 81 oczek. Kolejne okrążenie rpzerabiamy zwyczajnie na prawo. W następnym znów z każdego oczka robimy 3 - na drutach jest 243 oczka.

Jest to trudne do zrobienia, ja wtedy przełożyłam robótkę na druty z żyłką i korzystałam z podwójnego magicloop. Można też oczka rozdzielić na większa ilość drutów pończoszniczych - np na 6 lub 7. Potem przerabiamy 3 zwyczajne okrążenia i zakańczamy oczka. Dzianiny jest tak dużo, że sama się fałduje, trzeba ją tylko uformować wedle uznania w kwiatek i w środek włożyc duży guzik. A potem przyszyć do czapki i obnaszać po mieście ku dyskretnej zazdrości przechodniów:)))

Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe i nie pomyliłam się z niczym - opis jest kompletnie z głowy, tak jak go zapamiętałam.


Powodzenia!

3 komentarze:

 1. Dziękuje za wspaniały opis na czapkę, właśnie skończyłam ją dla mojej najstarszej córki, a młodsza już domaga sie takiej samej, tylko w innym kolorze, można ją zobaczyć tutaj http://kiedyraczkisienudza.blogspot.com/2013/11/rodzinka-i-cos-nowego.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Violet, dzięki Tobie udało się!!!!!! Poppy mam i ja!
  Dziękuję za opis i pozdrawiam ciepło

  http://przeplecioneradoscia.blogspot.com/2013/12/czapka-poppy.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam jestem właśnie w trakcie robienia poppy według Twojego opisu ,zobaczymy co mi wyjdzie pozdrawiam i zapraszam do siebie http://mojeorigami3d.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń